Mum dibine ışık vermez anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Mum dibine ışık vermez anlamı

Mum dibine ışık vermez anlamı

   

Mum dibine ışık vermez anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Mum dibine ışık vermez

* Konumu ve yapısı gereği etrafına ışık saçan mum, kendi dibini aydınlatamaz. Güçlü kişiler de uzaktakileri kollayıp kayırdıkları ve çokça yardım yaptıkları gibi kendi yakınlarına o kadar fayda sağlayamazlar. Çünkü onlar her şeyden önce çıkarlarını düşünen insanlar olmaktan uzaktırlar.

* Bir kimse, başkalarına bol bol yaptığı yardımı kendi yakınlarına yapmaz. / Kadri yüce, üstün ahlak ve nitelikleri olan kimsenin kıymetini yakın çevresi pek takdir etmez. Bir insan olarak bazı konularda onlar gibi davrandığı için "bizim gibi biri, oda yiyip içiyor, oturup kalkıyor" diye düşünürler. Dağın görkemini görmek için ona uzaktan bakmak gerekir.

* Başkalarının mutluluğu için çalışanlar, kendi mutluluklarını feda ederler. Toplumlar mutluluklarını, kendilerini mum gibi toplum için eritenlere borçludurlar. Sağlıklı bir toplum öylelerinin sayıca üstün olmasıyla ayakta durur. Onlar yalnızca bir mum gibi toplumu aydınlatmayı, onun sıkıntılarını gidermeyi düşünürler. Kendileri için öncelikle bir şey istemezler. Hatta bu uğurda sağlıklarını, yaşamlarını feda etmekten çekinmezler. En büyük BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK gibi bütün öğretmenler, toplumun kalkınması için çabalayanlar hep bu mumlardır. Topluma düşen en büyük görev, öylelerine hakkettikleri değeri vermek, maddi ve manevi yönden yokluk içinde yaşatmamaktır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna