Laf torbaya girmez atasözünün anlamı nedir
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Laf torbaya girmez atasözünün anlamı nedir

Laf torbaya girmez atasözünün anlamı nedir

   

Laf torbaya girmez atasözünün anlamı nedir

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

KırLaf torbaya girmez

* Bir konu hakkında sarfedilen sözler üzerinde iyice düşünülmelidir.

* Söz ağızdan çıkana kadar kişinin esiridir. Ağızdan bir çıkıncada sahibini tutsak alır. Ağızdan çıkan bir söz, artık gizli kalamaz. Onu herkes duyar

* Gizli kalması gereken sözleri hiç kimseye söylememeliyiz. Söylenecek sözlerin düşünerek söylenmesi gerekir. Kendimize veya bir başkasına zararı dokunabileceğine inandığımız sözleri, ağzımızdan çıkarmamalıyız. Bildiğimiz sırlar, ağzımızdan çıkmadıkça bir sır olarak kalır. Ağzımızdan çıktıktan sonra, en yakınımıza söylemişsek bile onların gizli kalması mümkün olmaz. Ağzımızdan çıkaracağımız sözlerin başkaları tarafından mutlaka duyulacağını kabul ederek konuşmalıyız. Değilse, istemeden ağzımızdan kaçıracağımız sözler başta bize zarar getirebileceği gibi, başkalarına da zarar getirip bizi çok zor durumlarda bırakabilir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna