Laf lafı açar atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Laf lafı açar atasözünün anlamı

Laf lafı açar atasözünün anlamı

   

Laf lafı açar atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Laf lafı açar atasözü

* Karşılıklı konuşmalarda konuşma bir süre uzadığı zaman, sözden başka söze geçilmeye başlanır. Başlangıçta hiç düşünülmeyen konulara kadar söz uzar gider.

* Konuşma gereksiz yere uzatılmamalıdır. Konuşmasını bilmek başlıbaşına bir iştir. Herkesin güzel konuşması, kurallarına uyması beklenemez. Konuşmak demek, karşımızdakine duyduklarımızı düşündüklerimizi, dinletecek şekilde, etkili anlatabilmektir. Aktaracak bir sözümüz varsa konuşmalı, aktaracaklarımızı bitirince konuşmamızı kesmeyi bilmeliyiz. Konuşmayı konu dışı sözlerle uzatmamalıyız. Bizi dinleyeni sözlerimizle sıkıp sıkmadığımızı gözlemlemeliyiz. İyi bir konuşmacı, neleri konuşacağını önceden kafasmda tasarlar, hangi sözden başlayacağını, konuşmasını nasıl bitireceğini bütünüyle düşünür. Ağzından çıkacak sözleri tek tek tartarak çıkarır. Gerçek bir konuşma uzun yapılar konuşma değil, az öz yapılanıdır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna