Kurt kocayınca köpeğin maskarası olur atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Kurt kocayınca köpeğin maskarası olur atasözünün anlamı

Kurt kocayınca köpeğin maskarası olur atasözünün anlamı

   

Kurt kocayınca köpeğin maskarası olur atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Kurt kocayınca köpeğin maskarası olurmuş

* Güçlü, kuvvetli bir kurt ile köpekler kolay kolay başa çıkamazlar, ondan çekinip korkarlar. Bunun gibi her bakımdan güçlü, kuvvetli iken herkesi korkutan, tedirgin eden, yıldıran kişi, bu gücünü-kuvvetini kaybettikten sonra onun bunun, aşağılık kimselerin eğlencesi ve oyuncağı hâline gelir.

* Güçlüyken herkesin kendisinden çekindiği kimse gün gelir gücünü yitirince, güçsüz ve aşağılık kimselerin oyuncağı olur. İnsan düşmeye görsün; döküntü insanlar onu alaya alır, her vesileyle küçümserler.

* Gücünü yitiren kişiler, güçsüzlerin oyuncağı olur. însan bütün davranışlarını geleceğini de göz önünde bulundurarak ayarlamasını bilmeli. Hiçbir şeyin sürekli olmadığı gibi, maddi veya manevi gücünün de sürekli olamayacağını aklından çıkarmamalı. Kişilerle ilişkilerini içinde bulunduğu duruma göre belirlerse, geleceğini düşünmeden hareket ederse; ilerde, gücünü yitirdiği zaman büyük pişmanlıklar duyar. Çünkü insanlar kişinin güçsüz duruma düştüğü anlarda nankör olabilirler. Zamanında bizim sağladığımız imkânlarla yaşayıp, bizim sözümüzden ayrılmayanlar, güçsüzlüğümüzde her şeyi unutarak davranabilir, bizi üzebilirler. Bunları bilmeli, sağlığımızda, güçlülüğümüzde, bunları yitireceğimiz günler için hazırlıklı olmalıyız.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna