Kötü söyleme eşine zehir katar aşına atasözünün anlamı kısa
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Kötü söyleme eşine zehir katar aşına atasözünün anlamı kısa

Kötü söyleme eşine zehir katar aşına atasözünün anlamı kısa

   

Kötü söyleme eşine zehir katar aşına atasözünün anlamı kısa

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Kötü söyleme eşine ağu katar aşına

* Yakın ilişkide bulunduğun kimselere (aile fertleri, komşu, arkadaş, mesai arkadaşları vs.) iyi davran, onları incitip kırma. Eğer böyle yaparsan onlar da senin hakkında hiç iyi düşünmezler, sana daha büyük kötülük yapma yoluna giderler.

* İlişkide bulunduğun kimseleri sözlerinle incitme, kötüleme ki onlar da sana daha büyük kötülük yapmasınlar.

* Birlikte yaşadığımız kimseleri gücendirmemeli, onları çirkin sözlerimizle yaralamamalıyız. İlişkide bulunduğumuz kimseleri sözlerimizle incitmeyelim, kötülemeyelim ki onlarda bize daha büyük kötülük yapmasınlar.

* ilişkide bulunduğumuz yakınlarımızdan kötülük görmemek için onları sözle incitmemeliyiz. İnsanın sözlerine sahip olması kendisini birçok kötülüklerden alıkoyar. Dilin insan başına açtığı olaylardan bazen kurtulmak çok zor olur. Ağzımızdan çıkaracağımız sözleri önce düşünüp, bize veya başkasına getireceği zararı göz önünde bulundurursak, bize zarar getirmesini önleyeceğimiz gibi, başkalarının da sevgisini kazanırız. Çünkü başkasına özellikle yakınlarımıza sözle bile kötülük etmeye kalkarsak, karşılığında daha büyük bir kötülük görmemiz kaçınılmaz olur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna