Körle yatan şaşı kalkar anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Körle yatan şaşı kalkar anlamı

Körle yatan şaşı kalkar anlamı

   

Körle yatan şaşı kalkar anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Körle yatan şaşı kalkar (İtle yatan bitle kalkar)

* Değersiz, kötü, ahlâksız kişilerle ilişki kurup arkadaşlık yapanlar ister istemez onlardan etkilenir ve kötü huylar kaparlar. Çünkü insanı en çok etkileyen yakınında bulunduğu insanlardır.

* Kötü kimseyle düşüp kalkana az çok kötü huy bulaşır.

* Kötü kimseyle düşüp kalkan insan, çok geçmeden onun kötü huylarını benimsemeye başlar. Kötü huy ve düşük ahlak sarıcı hastalık gibidir, yakınında bulunan kimseye mutlaka bulaşır. İnsan, arkadaş seçerken çok dikkatli olmalıdır.

* Kişi arkadaşlık kurduğunun huyunu kapar. İnsan sosyal bir varlık olarak çevresinden iyi kötü etkilenir. Bu bilerek olabildiği gibi, farkında olmadan da olur. Bu durum beraber yaşadığı, beraber arkadaşlık kurduğu kişilerle beraberliğini sürdürmek istemesinin bir sonucudur. Her insanın kendine özgü davranış özellikleri vardır. Ancak davranış özelliklerinin çevre tarafından da hoş karşılanan özellikler, kişiye saygıyı arttıracak davranışlar olması arzu edilir. Bu nedenle kendisinden iyi davranış özellikleri kapacağımız kişilerle arkadaşlığımızı sürdürmemiz, bizim yararımıza olur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna