Koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler anlamı nedir
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler anlamı nedir

Koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler anlamı nedir

   

Koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler anlamı nedir

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler

* Bir şeyin çok kıymetlisi bulunmazsa daha aşağı değerde olan kıymet ve itibar kazanır.

* Ortamda tecrübeli veya ehil insanlar bulunmadığında, tecrübesiz veya toy insanlara hakettiğinin üstünde önem gösterilir" anlamında bir söz.

* Toplum hayatının düzenli işleyebilmesi nitelikli ve ehil insanların görev başında olmasına ve onlara fırsat verebilmesine bağlıdır. Bazen öyle olur ki, bir iş yada durum karşısında ehil ve gerekli insan bulunamaz. İşte böyle durumlarda fazla bir niteliği olmayan insan bile değer kazanır. Bir şeyin çok değerlisi ele geçmezse daha az değerlisi önem kazanır.

* Değerlilerin bulunmadığı yerde değersizler değer görür. Toplum içinde, kimi zaman değerli insan sayısı azalır. Onların yokluğundan yararlananlar, değersizleri, gelmeleri gereken işlerin başına getirirler. Öyle olunca da toplumda huzursuzluk oluşur. Halkın, kendilerine yol gösterecek, karşılaştıkları sorunları çözecek, onları yönetecek bilgili insanlara ihtiyacı vardır. Bu gibi insanları bulamadığı zaman, çaresizlikten bilgisizlere veya yeterli bilgisi olmayanlara sarılır. Onlara gerçekten değer vermezse de değer veriyor gibi görünmeye çalışır. Önemli olan bilgili görünmek değil, eksik bilgileri bilip onları bir an önce gidermeye çalışmak, toplumun istediği, bilgili kişi olmaktır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna