Korkulu rüya görmektense uyanık yatmak hayırlıdır anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Korkulu rüya görmektense uyanık yatmak hayırlıdır anlamı

Korkulu rüya görmektense uyanık yatmak hayırlıdır anlamı

   

Korkulu rüya görmektense uyanık yatmak hayırlıdır anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Korkulu rüya (düş) görmektense uyanık yatmak yeğdir (hayırlıdır) (Korkulu düş görmektense uyanık yatmak daha iyidir)

* Tehlikeli bir işe girişmektense o işin sağlayacağı kazançtan vazgeçmek daha iyidir. Çünkü sonu pek iyi görülmeyen, her gün ha battım ha batacağım korkusu veren işten insana pek hayır gelmez.

* Tehlikesi de bulunan çekici bir işe girişmektense o işten vazgeçip tehlikesi olmayan durumdakalmak daha iyidir. (İçinde tehlike bulunan çekici bir işe girişmektense, o işten vazgeçmek ve tehlikesi olmayan durumda kalmak daha iyidir).
 

* Tehlikeli olduğunu bildiğimiz bir işe girişmemeliyiz. Yaşadığımız sürece birçok durumlarla karşılaşırız. Bir kısmı bizim için sorun olmamakta, bir kısmı ise düşüncemizi etkisi altına almaktadır. Hangi sorun olursa olsun düşünce gücümüzle çözümlemeye, gerekirse başkalarından yardım isteyerek gidermeye çalışırız. Düşü" nen bir insanın tamamen tehlikeli olacağına inandığı bir işi yapmaya kalkması akılcı bir davranış değildir. Çünkü tehlikeli bir iş, yalnız oluncaya kadar bizi huzursuz etmez; olduktan sonra da bizi sürekli tedirgin eder. İlerde büyük huzursuzluklar içinde yaşamaktansa, tehlikeli olduğunu bildiğimiz işlere asla kalkışmamalıyız.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna