Korku dağları bekletir atasözünün anlamı nedir
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Korku dağları bekletir atasözünün anlamı nedir

Korku dağları bekletir atasözünün anlamı nedir

   

Korku dağları bekletir atasözünün anlamı nedir

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Korku dağları bekletir

* Korku varlığını her yerde duyurur. Yapacağı işe karşı verilecek cezadan korkan kimse o işi yapmaktan çekinir. 

* Cezadan veya zulümden kaçan dağlara kaçar, gizlenir, zor da olsa orada yaşamaya çalışır. İnsan, çetin bir durumla karşılaşma korkusundan, yapmak istediği şeyden istemeye istemeye vazgeçer. Güçlükler, insanın hesabını, planını değiştirmesine yol açar "zor oyunu bozar".

* Kötü bir durumdan korkan, olmayacak şartlarda bile yaşamayı göze alır. Korku, elde olmayan nedenlerle insanlarm zaman zaman kapıldıkları bir duygudur. Herhangi bir malının veya bir değerinin zarar görmesi düşüncesinden kaynaklanır. İnsanlar her ne kadar düşünceleriyle birçok hayvandan daha güçlü olsalar bile, düşüncelerinin çözemediği, ellerinde olmayan nedenlerin yarattığı korku denen duyguya kapılabilirler. Böyle bir zarara uğramamak için alışık oldukları düzeni terk edip, en olmayacak yer ve şartlarda yaşamaya kendilerini mahkum ederler. Bu korkuların içinde en büyüğü, insanın insandan korkusudur. Böyle bir korku genellikle beraberinde ölüm korkusunu getirir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna