Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür ne demek
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür ne demek

Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür ne demek

   

Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür ne demek

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür

* Başka bir kimsenin malı, kişiye olduğundan daha değerli görünür. Çünkü insan nefsi doymak bilmez, başkasının elindekine imrenir. Hele insanlar birbirlerini çekemiyorlarsa birinin elindeki mal, diğerini sürekli rahatsız eder.

* Başkasının malı, insana olduğundan daha büyük, daha değerli görünür. Oysa aynı şey bizde de vardır; ama başkasınınkini bizimkinden üstün buluruz. Bu, insanın kıskanç mizacının bir sonucudur.

* Başkasının malı bize, olduğundan daha değerli görünür. Zamanla sahip olduklarımızın değerini unuturuz. Çünkü, elimizdekiler, bizim bir parçamız haline gelir. Başkasının olan bir şey, benzeri bizde olsa bile, bizim için bambaşka görünür. Gücümüz yetse onu da elde etmeğe çalışırız. Bu, insanın yapısında olan bir şeydir. Ancak yararlı bir anlayış olduğu söylenemez. Çünkü böyle bir anlayış, çoğu zaman kişinin elindekini de yitirmesine yol açar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna