Kırk yıllık Kani olur mu Yani anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Kırk yıllık Kani olur mu Yani anlamı

Kırk yıllık Kani olur mu Yani anlamı

   

Kırk yıllık Kani olur mu Yani anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Kırk yıllık Kani olur mu Yani

* İyi alışkanlıklar edinmiş ve bunu uzun yıllar sürdürmüş kişi, kolay kolay bu yapısından vazgeçip de kötülük edemez.

* Uzun bir süre iyi insan olarak yaşamış olan kimsenin, artık kötü olması ve değişmesi düşünülemez. İnsanlar, handiyse bir ömür boyu peşinden koştukları ülkülerden ve kendilerini adadıkları inançlarından asla taviz vermez ve artık değişmezler (Kani müslüman özel adı, Yani hristiyan özel adıdır).

* Yaşlanan kişinin davranışları değiştirilemez. Kişinin eğitilebildiği, istenen düşünce ve davranışların verilebildiği belirli bir dönem vardır. Genellikle bu dönem, çocukluk çağıdır. Alınan eğitim ve çevre şartlarına göre kişi bazı davranış biçimleri geliştirir, değiştirme gereği duyarsa da bu gelişme çağında değiştirir. Kişi olgunluk çağına gelince de artık davranışları kesin olarak şekillenmiş olur. İyi ise iyi, kötü ise kötü insan olarak tanınır gider. Zaman onun davranışlarını iyice kemikleştirmiştir. Atasözümüzde «KÂNİ», bir müslüman adı, «YANİ» hıristiyan adı olarak kullanılmıştır. Kırk yıllık bir müslümanın bir hiristiyan yapılamayacağı gerçeği ile düşünce ve davranışlarının değiştirilemeyeceği anlatılmaktadır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna