Keskin sirke küpüne zarar verir anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Keskin sirke küpüne zarar verir anlamı

Keskin sirke küpüne zarar verir anlamı

   

Keskin sirke küpüne zarar verir anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Keskin sirke küpüne zarar verir

* Öfkeli, sert, sinirli kimsenin zararı kendisinedir. Kendini yıprattığı, sağlığına zarar verdiği, toplum içinde saygınlığını yitirdiği gibi işlerini de bozup alt üst eder.

* Öfke, insana olmadık işler yaptırır. Kişi öfkeliyken mantıklı düşünemez ve mutlaka hata yapar. Özellikle çok öfkeli kimse, kendi sağlığını bozar, vücudunu yıpratır ve işlerini alt üst eder.

* Öfkelenen kişi kendi sağlığını bozar. Ruhsal sarsıntılar, insan sağlığının en büyük düşmanıdır. Dış etkilerden hasta olan vücudu sağlığına kavuşturmak daha kolaydır. İnsanın sinirliliği de ruhsal bir durumdur. Sinirlenmek, öfkelenmek, insanların yapısında olan bir davranış biçimidir. Ancak insanın kendi iradesiyle bu duygularını kontrol altında bulundurması gerekir. Çünkü öfkelenen kişinin duyguları düşüncesini yener. Davranışlarında mantık değil, duygular hakim olur ki yapılacak davranışlar hiç olumlu sonuçlar vermez. Kişinin haklı olduğu, hakkının bile bile çiğnendiği durumlar olabilir. Böyle durumlarda sinirlerimizle değil düşünce gücümüzle tepki göstermeliyiz. Yoksa hem zararlı çıkar, hem de sağlığımızın bozulmasına yol açarız.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna