Kelin ilacı olsa başına sürer atasözünün anlamı nedir
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Kelin ilacı olsa başına sürer atasözünün anlamı nedir

Kelin ilacı olsa başına sürer atasözünün anlamı nedir

   

Kelin ilacı olsa başına sürer atasözünün anlamı nedir

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Kelin ilacı olsa başına sürer

* Kişi, kendisinin yardıma muhtaç olduğu konuda başkasına yardım edemez.

* Kendi derdine çare bulamayan kişiden aynı durumda olan başkası yardım beklememelidir. İhtiyaçlarımızı imkanı olan ve aynı zamanda cömert, iyilik severlere arz etmeli, böylelerinden yardım beklememeliyiz.

* Aynı durumda, olup kendi derdine çare bulamayan kişiden, yardım istenmemeli. Yaşadığınız sürece karşılaştığımız bir çok sorun olur. Kimini kendi başımıza çözmeye çalışır, kimini de çözümlemede başkasının yardımına gerek duyarız. Yardımlaşmak, yardım istemek mutlaka güzel bir şeydir. Ancak yardıma ihtiyacımız olduğunca, kimden ve ne kadar yardım isteyeceğimizi bilmeli, her yardımcı olacağını söyleyen kişilere de kanmamalıyız. Çünkü toplumda öyleleri var ki, çıkarlarını yardım isteyenlerden sağlarlar. Bizden daha çok yardıma ihtiyacı olan bu gibi kişileri tanırsak, hem aldjatılmaz, hem de zamanımızı boşa harcamamış oluruz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna