Kaz gelecek yerden Tavuk esirgenmez anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Kaz gelecek yerden Tavuk esirgenmez anlamı

Kaz gelecek yerden Tavuk esirgenmez anlamı

   

Kaz gelecek yerden Tavuk esirgenmez anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Kaz gelecek yerden Tavuk esirgenmez

* Büyük çıkarlar beklenen yer için küçük fedakârlıklar yapılmalı, kimi sıkıntılara girilmeli ve bundan kaçınılmamalıdır.

* Büyük çıkar sağlanan yerden ufak tefek özveriler esirgenmemelidir.

* Bir avuç tohum bir çuval doldurur. Bir gülümseme, insanın önüne ne büyük fırsatlar açar. Bütün bunlar küçük fedakarlıklarla elde edilmiştir. Büyük çıkar sağlanan yerden ufak tefek özveriler esirgenmemelidir.

* Büyük çıkar sağlanan yerden, küçük fedakârlıklar esirgenmemelidir. Akıllı kişi çıkar sağladığı yer veya kişinin değerini bilir, ona saygılı olur. Çıkarının sürmesi için kendisinden beklenen bir fedakarlık olduğu zaman çekinmeden gerekeni yapar. Bilir ki çıkar sağladığı yer veya kişiye gelecek bir zarar kendisini de etkileyecektir. Arzu edilen, yapılacak böylesi bir fedakarlığın çıkar düşünülerek değil, içten gelerek yapılmasıdır. Çıkar veya karşılık beklemeden yapılan fedakârlıkların bize olan saygıyı her zaman arttırdığım unutmamalıyız.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna