Kara haber tez duyulur atasözünün anlamı nedir
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Kara haber tez duyulur atasözünün anlamı nedir

Kara haber tez duyulur atasözünün anlamı nedir

   

Kara haber tez duyulur atasözünün anlamı nedir

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Kara haber tez duyulur

* Ölüm veya felâket haberi, kötü haber çabuk duyulur; ağızdan ağıza geçerek hızla yayılır.

* Ölüm gibi, başka felaketler gibi haberler, bununla ilgili kimselerin kulağına çabuk yetişir.

* Felaket ve ölüm gibi haberler, bununla ilgili kimselerin kulağına çabuk yetişir. Kötü haber insanları daha çok etkilediğinden, bunu hemen çevrelerine duyururlar. İnsandan insana, derken haber, sahibini çabucak duyuruverir.

* Kötü haberler kısa zamanda yayılır. İnsanları üzen haberleri vermek aslında hoş bir şey değildir. Özellikle bu kötü haber bizim çok sevdiğimiz biriyle ilgiliyse ve onu çok üzeceğine inanıyorsak, vermekten kaçınırız. Oysa biz söylemezsek bile bunun hemen duyulduğunu görürüz. Bunun nedeni toplumdaki bazı insanların, özellikle başkalarının üzülmesinden zevk alanların duydukları bu haberi zaman kaybetmeden ortalığa yaymalarıdır. Oysa iyi bir haber olsa, sevmediklerini sevindireceği için ellerinden geldiğince onu saklı tutmaya çalışırlar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna