İyilik et denize at balık bilmezse Halik bilir atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » İyilik et denize at balık bilmezse Halik bilir atasözünün anlamı

İyilik et denize at balık bilmezse Halik bilir atasözünün anlamı

   

İyilik et denize at balık bilmezse Halik bilir atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

İyilik et denize at balık bilmezse Halik bilir

* Yaptığın iyiliklerden karşılık bekleme; yaptığın iyilik boşa çıksa da kıymeti bilinmese de sen iyilik yapmaya devam et. Bunu Yüce Allah görür. Bu davranışından ötürü seni bu dünyada olmasa bile öbür dünyada mutlaka ödüllendirir. Hem de kat kat fazlasıyla.

* Karşılık beklemeden iyilik yap. İlgili, senden iyilik gördüğünü bilmese de Tanrı iyilik yaptığını bilir ve sen bu davranışından dolayı bir iç rahatlığı duyarsın.

* İyilik, karşılık beklemeden yapılmalıdır. İyilik ettiğin kimse senden iyilik gördüğünü bilmese de Allah iyilik yaptığını bilir ve seni ya bu dünyada yada öteki dünyada mutlaka ödüllendirir. Halis niyetle yapılan hiçbir iş karşılıksız kalmaz.

* Yapılacak iyilik karşılık beklemeden yapılmalıdır. İyilikseverlik büyük bir meziyettir. İyiliksever insanlar, çevrelerinde saygı ile anılırlar. Çünkü yaptıkları bir iyilikle başkalarının mutluluğunu sağlarlar. Gerçek iyilikseverler, yaptıkları iyiliği hiçbir karşılık beklemeden yaparlar. Karşılık beklenerek yapılan iyiliğin bir değeri olmaz. Böyle bir iyilik, iyilik sayılmaz, borç sayılır. Ancak iyiliği yapan karşılık beklemeden iyilik yaparsa, onun karşılığını hiç ummadığı bir anda fazlasıyla görür. İnsanlar yapılan iyiliğin farkında olmasa da onları yaratan, mutlaka bilecek ve iyilik yapanı ödiillendirecektir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna