İyi olacak hastanın hekim ayağına gelir anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » İyi olacak hastanın hekim ayağına gelir anlamı

İyi olacak hastanın hekim ayağına gelir anlamı

   

İyi olacak hastanın hekim ayağına gelir anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

İyi olacak hastanın hekim ayağına gelir

* Eğer Yüce Allah, kötü durumda olan birinin düzelip iyi olmasını murat etmişse, türlü sebepler yaratarak ona hiç ummadığı yerlerden yardım gönderir. Onun rahata kavuşmasını sağlar.

* Allah kötü bir durumun iyiliğe dönmesini dilemişse bunu yapacak kimse işin üstüne gelir.

* Canlılar gibi, sıkıntılarında, hastalıklarında bir ömrü vardır. Bir sıkıntı bizden uzaklaşacaksa, bunu sağlayacak unsurlar hemen yanıbaşımızda beliriverir. Allah, kötü bir durumun son bulmasını dilemişse, bunu yapacak kimseyi Allah ayağına gönderir.

* Kimi rastlantılar kötü bir durumu bir anda iyiliğe dönüştürür. Yaşadığımız sürece karşımıza çıkacak bütün güçlükleri, umudumuzu yitirmeden aşmaya çalışmalıyız. Kaldı ki insanın aşamayacağı hiçbir güçlük yoktur. Küçük bir tedbirsizlik yüzünden karşımıza çıkan bir güçlüğün, kimi rastlantılar sonucu kendiliğinden çözümlendiğini görebiliriz. Her şeyin olabileceğini kabul edip zor işlerimizde umudumuzu yitirmemeliyiz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna