İti an çomağı hazırla ne demek
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » İti an çomağı hazırla ne demek

İti an çomağı hazırla ne demek

   

İti an çomağı hazırla ne demek

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

İti an çomağı hazırla

* Aralarında problem olan kişiler karşılaştıklarında, kavga ve tartışma yaşanabileceğini unutmamalılar. Bu atasözü günümüzde istenmeyen biri geldiğinde söylenen yarı şaka, yarı gerçek bir sözdür.

* Kişiler yaşantılarını çoğu zaman iyi geçirmek istese bile, kötü ve zarar verici insanlar buna engel olmakla yükümlüymüş gibi köstek olur. Sevmediğimiz, tahammül edemediğimiz insanlar ile iç içe yaşarken, hatta konusunu konuşuyorken, bu konunun üstüne sanki biliyormuş gibi gelmesi, bu atasözünün söylenmesine neden olur. Günlük hayatta hala popüler olarak kullandığımız bu atasözümüzü, sevmediğimiz insanların, kendi bahsi üzerine gelmesi ile istem dışı olarak söyleriz.

* Saldırgan biriyle karşılaşmak isteyen kişi, kavgaya da hazır olmalıdır. Saldırgan insan, düşüncesizce hareket eden insandır. Böyle insanlarla kimse ilişki kurmak istemez. Herkesin onlardan uzak durması kendi yararlarınadır. Ancak isteyerek veya istemeyerek olsun öyleleriyle karşılaşmak zorunda kalınabilir. Bu gibi durumlarda, onlardan gelecek zarardan etkilenmemek için kişinin her duruma hazırlıklı olması gerekir. Ancak arzu edilen, öyle insanlardan mümkün olduğu kadar uzak kalmaktır. Çünkü onlardan insana bir yarar gelmez.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna