İt ürür kervan yürür ne demek
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » İt ürür kervan yürür ne demek

İt ürür kervan yürür ne demek

   

İt ürür kervan yürür ne demek

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

İt ürür kervan yürür

* Gerçekleşmesi doğal olan işlere, durumlara karşı çıkılsa da engellenemez. Bu bakımdan kötü niyetli kimselerin sözlerine ve davranışlarına aldırış etmeden, doğru bilinen yolda ilerlemeye devam edilir. Doğru yolda olanlara çatanlar, kervana saldıran itlere benzerler. Bu tür karşı koymalar, kervanın yürüyüşünü engelleyemez.

* Doğru yolda olanlara çatanlar, kervana ürüyen itlere benzerler. Bu tür karşı koymalar,yürüyüşü engelleyemez.

* Meyveli ağacın taşlanması gibi, iyilikte yarışan kimselerle uğraşanlar çok olur. Kıskançlık bazen insanı kudurtur. Doğru yolda olanlara çatanlar, bir yerden geçen kervana ürüyen itlere benzerler. Bu tür karşı koyma ve sataşmalar, yürüyüşü engelleyemez. Akıl ve inanç sahibi insanlar, kınayanın kınamasına rağmen hak bildikleri yolda yürürler.

* İnançlı kişi karşısına çıkacak hiçbir engelden korkmaz. İnanç, insan için büyük bir güç kaynağı oluşturur. Bu inanç, iyiye, güzele doğruya olan inanç ise, herkes tarafından saygıyla karşılanması gerekir. İnanan da inandığı doğru uğruna canını feda etmekten korkmadığı için, hiçbir şeyden korkusu olmaz. Onu gittiği doğru yoldan saptırmak, engellemek isteyen çok kişiler olabilir. Onlar, çıkarlarına dokunulanlardır. Ürüyen köpekler, bir kervanın ilerlemesini nasıl durduramazsa, böyle kişiler de doğru yoldan gideni asla yolundan alıkoyamaz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna