İşten artmaz dişten artar anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » İşten artmaz dişten artar anlamı

İşten artmaz dişten artar anlamı

   

İşten artmaz dişten artar anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

İşten artmaz dişten artar

* Kazanç ne kadar çok olursa olsun, tutumlu davranılmazsa para biriktirilemez. Tasarruf, savurganlık yapmamak, tüketimi kısmakla mümkündür ancak.

* İnsan ne denli çok çalışıp para kazanırsa kazansın, tutumlu harcamasını bilmezse bir şey artıramaz. Para, kazanmakla değil, tutumla artar.

* İnsan ne kadar çalışıp para kazanırsa kazansın, tutumlu olmadığı ve harcamalarına bir sınır getirmediği sürece birşey arttıramaz. Para, kazanmakla değil, tutumla artar.

* Para, fazla çalışmakla değil, yapılacak tutumla artar. Paranın azı da çoğu da mutlaka çalışmayla elde edilir. Ancak kazandığı paranın değerini bilmeyen bir insan ne kadar çok çalışsa da kazanacağı parayı harcadıktan sonra hiçbir değeri kalmaz. Para arttırmayı isteyen kişi, gereksiz harcamalardan kaçınır. Zorunlu ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra, sosyal ihtiyaçlarında bir azaltma yapar. Ancak bu işe girişirken de cimrilikten kaçınacaktır. Para, para için değil, kötü günde gerekli olacak diye arttırılmalıdır. Kendi zorunlu ihtiyaçlarını ancak karşılamaya gücü yetenin ayrıca para biriktirmek için kendisini zorlamasına gerek yoktur, Yoksa kötü gününü bile bile çağırmış olur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna