İsteyenin bir yüzü kara vermeyenin iki yüzü kara anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » İsteyenin bir yüzü kara vermeyenin iki yüzü kara anlamı

İsteyenin bir yüzü kara vermeyenin iki yüzü kara anlamı

   

İsteyenin bir yüzü kara vermeyenin iki yüzü kara anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

İsteyenin bir yüzü kara vermeyenin iki yüzü kara

* Birinden bir şey isteyen biraz utanır ama isteği yerine getirmeyen daha çok utanması gerekir. Darda kalanın, ihtiyacı olanın, bir şeyi başkasından istemesinde utanılacak bir yan yoktur.

* Birisinden bir şey istemek zorunda kalan kimse utanır. Ama onun yüzsuyu dökmesine karşı istediğini vermeyenin daha çok utanması gerekir.

* Yardım isteyenin isteğini geri çevirmemeliyiz. İnsanlar her zaman birbirlerinin yardımına ihtiyaç duyarlar. Bu onların bir toplumda birlikte yaşamalarının bir sonucudur. Yardım, kişinin gücünün yeterli olmadığı durumlarda yapılan bir eylemdir. Kendi güçsüzlüğünü kabul ederek bizden yardım istemeye gelen kişi, kendisinden, kendi onurundan fedakârlıkta bulunarak gelir. Öylesinin istediği yardımı gücümüz yetiyorsa mutlaka karşılamalıyız. Kendimizi onun yerine koymalı, yapacağımız yardımı da onun insanlık onurunu koruyarak yapmalıyız. Yardım edecek durumda olup da yardım etmemek utanç verici bir davranıştır. İnsanlığa yakışmaz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna