Irmaktan geçerken at değiştirilmez atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Irmaktan geçerken at değiştirilmez atasözünün anlamı

Irmaktan geçerken at değiştirilmez atasözünün anlamı

   

Irmaktan geçerken at değiştirilmez atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Irmaktan geçerken at değiştirilmez

* Yapılmaya başlanan bir işte, ilk zamanlar başarı elde edilmeyebilir. İşin daha başarılı yapılması için uygulanan yöntemler de değiştirilebilir. Olumsuz bir ortamda yöntem değiştirmek doğru değildir. İyi sonuçlar vermez.

* Bir işin can alıcı yerine gelindiğinde esas üzerinde değişiklikler yapmak doğru değildir. Bir yöntemden başka bir yönteme geçerken tehlikeli davranışlardan sakınmak gerekir.

* Yöntem değiştirme durumu doğunca, yeri ve zamanı iyi belirlemeli. Bütün işler belirli bir yönteme göre yürütülür, tşe başlamadan önce, izlenecek yöntem ayrıntısıyla, iyi ve kötü yönleri hesaba katılarak belirlenir. Ancak işe başlandıktan sonra beklenmeyen durumlar karşımıza çıkıp, izlediğimiz yöntemden vazgeçmek zorunluluğu doğabilir. Ancak, «zararın neresinden dönersem kardır» deyip hiç olmayacak, hatta hayatımızı tehlikeye düşürecek bir yerde yapmamalıyız. Öyle durumlarda yine düşünüp taşınmalı, en zararsız yöntem değiştirme biçimini belirlemeli ve zamanı gelince de değişikliği yapmalıyız.
 
*****
 
Temel Düşünce
: iş işten geçtikten sonra ne yapsan, ne türlü tedbir alsan faydasızdır.
 
Her işi baştan en ince ayrıntılarına kadar tasarlayıp ona göre davranmalıdır. Yoksa, düşünmeden, planlamadan, ölçüp biçmeden dalınan işlerin kişiye büyük sorunlar ve güçlükler çıkarması çok muhtemeldir. Olan olduktan sonra çrre düşünmek, faydasızdır. Herşeyi zamanına, zeminine ve gereğine göre yapmalıdır- Sonradan aklın başa gelmesi kişiyi kurtarmaz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna