Herkes kaşık yapar ama sapını ortaya getiremez anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Herkes kaşık yapar ama sapını ortaya getiremez anlamı

Herkes kaşık yapar ama sapını ortaya getiremez anlamı

   

Herkes kaşık yapar ama sapını ortaya getiremez anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Herkes kaşık yapar ama sapını ortaya getiremez

* Herkes bir iş yapar ama istenildiği kadar güzel ve kusursuz biçimde yapıp da ortaya çıkaramaz. Bunu becerenlerin sayısı da bir hayli azdır.

* Bir işi yapmadan yapmaya fark vardır. Kusursuz ve en güzel biçimde yapmayı herkes bilemez.

* Kişinin yeteneği, ele aldığı işi bütün boyutlarıyla tam olarak yapmasıyla ortaya çıkar. Kıyısından, köşesinden yapılıyormuş hissi uyandıran nice işler vardır ki en önemli yerinde yarım kalmıştır. Bir işi yapmadan yapmaya fark vardır. Kusursuz ve en güzel biçimde yapmayı herkes beceremez.

* Bilindiği gibi çeşit çeşit işler vardır Her iş de kendine göre bir niteliğe sahiptir ve ayrı bir hüner ister.
 
insan, ne kadar yetenekli, iddialı ve becerikli olursa olsun, her işi yapamaz. Hatta, aynı işi yapanlar bile sonuçta aynı başarıyı gösteremezler. Bir işi en iyi yapan kişi, işin niteliklerini bütün incelikleriyle kavrayıp yetenek ve becerisini bu yolda azimli bir çalışmayla geliştirendir. Bu kişilero biz «işin ustası» deriz. Ustalık, zekâ ve çalışmanın yanı sıra, sabır, bilgi ve sorumluluk da gerektirir.
 
En basit işten en zor işe kadar ustalık esastır. Usta olan kişi takdir ve saygı görür, sürekli bir kazanç sağlar. Üstelik, her yerde aranır ve itibar görür. Atalarımız boşuna: «Varsa hünerin her yerde vardır yerin» dememişler.
 
Dolayısıyla, hangi işe atılmışsak, hangi mesleği seçmişsek usta olma yolunda yılmadan çalışalım. İşine gösterdiği özen, kişinin kendine duyduğu güven ve özsaygıdan kaynaklanır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna