Her zaman gemicinin istediği rüzgar esmez anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Her zaman gemicinin istediği rüzgar esmez anlamı

Her zaman gemicinin istediği rüzgar esmez anlamı

   

Her zaman gemicinin istediği rüzgar esmez anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Her zaman gemicinin istediği rüzgar esmez

* Gerçekleştirmek istediğiniz bir iş için uygun şartları dilediğiniz anda bulmanız mümkün değildir. Çünkü olaylar dileğimize göre oluşmaz. Bu bakımdan fırsat elimize geçtiğinde ondan hemen yararlanma yoluna gitmeliyiz.

* Hayatın işleyişi her zaman bizim arzu ettiğimiz şekilde olmaz. Olaylar herkesin dileğine uygun olarak gelişmez.

* Herkesin kendine göre bir amacı vardır. Azimli kişiler amaçlarına ulaşmak için gerekli hazırlıkları yaparlar; çalışırlar, çabalarlar. Bazen planladıkları ve istedikleri halde amaçlarına ulaşamayabilirler. Bu yüzden heves ve isteklerini kırmamalıdırlar. Söz gelişi, bir öğrenci istediği bir okulun giriş sınavlarına katılmak ister. Olağanüstü olaylar, hastalık veya daha nice elde olmayan sebeplerle hazırlanamaz veya eksik hazırlanır. Haliyle okula giremez. Bunun için karamsarlığa ve umutsuzluğa kapılmamalıdır. Eğer gerçekten azimliyse bugün değilse bile yarın amacına ulaşabileceğine inanmalıdır. Hayat beklenmeyen sürprizler ve engeller le doludur. Kararlı, azimli ve yılmayan kişiler imkânları tekrar tekrar yoklamak zorundadırlar. Bugün kişinin aleyhinde olan durumlar yarın lehinde olabilir. Yeter ki insan kendine güvenmeli ve moralini bozmamalı.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna