Her yiğidin gönlünde bir arslan yatar anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Her yiğidin gönlünde bir arslan yatar anlamı

Her yiğidin gönlünde bir arslan yatar anlamı

   

Her yiğidin gönlünde bir arslan yatar anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Her yiğidin gönlünde bir arslan yatar

* Herkesin kendine göre yüksek bir emeli vardır. Hoşlandığı, sevdiği, kavuşmak istediği bu emeli devamlı gönlünde taşır, onun özlemiyle yaşar.

* İnsan ümitle yaşar. Daha büyük bir iş başarma, farklı ve iyi bir yere gelme arzusu bütün insanlarda vardır. Herkesin gönlünde, elde etmek istediği büyük birşey vardır.

* Her insanın ulaşmak istediği bir mevki vardır. Önemli olan ulaşmak istediğin nokta için dürst bir şekilde çalışmaktır. Hırs, sonu gelmeyen aşırı istek, öfke, kızgınlık demektir. İnsan, elindekinin değerini bilmeden hırsa kapılıp daha fazlasını elde etmek için uğraşırsa sahip olduklarını da kaybedebilir. Hırsla, birden çok işe girişerek başarısız olmak yerine, yapılan işi en iyi şekilde sonuçlandırmak tercih edilmelidir. Her insanın gücü farklıdır ve sonuçta gücünün sınırlarını zorlamaması gerekir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna