Her koyun kendi bacağından asılır anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Her koyun kendi bacağından asılır anlamı

Her koyun kendi bacağından asılır anlamı

   

Her koyun kendi bacağından asılır anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Her koyun kendi bacağından asılır

* Herkes kendi davranışlarından sorumludur. Herkes kendi hatasının cezasını kendi çeker. Hiç kimse başkasının yaptığı bir hatadan ötürü hesap vermez.

* Herkes kendinden sorumludur. Kimse bir başkasının tutum ve davranışlarından sorumlu tutulamaz. / Kişi düştüğü zor durumdan kendisini kurtarmasını bilmelidir.

* Bazı suçlar sadece kişiyi ilgilendirir. Bunun bedelinide yapan öder. Kimi suçlarda kişinin kendisini aşar, çevresini ve toplumunu ilgilendirir. Bu tür suçların bedelini yapan değil, koskoca bir toplum öder. Bir koyun asıldığı yerden henüz kokmadan kaldırılırsa, ne ala; yoksa orada kokmaya başlarsa, bu koku herkesi rahatsız eder.

* Herkes yaptığı işin sorumluluğunu taşır. Kişisel hareketlerde kişinin yaptığı isten sorumlu tutulması, iyiliğinin de kötülüğünün de kişinin kendisine ait olması doğaldır. Böyle bir yaklaşım kişilerin davranışlarını olumlu yönde düzeltmede etkin olur. Ancak toplumsal ilişkilerde bu sözü olduğu gibi gerçek kabul etmek mümkün değildir. Yakın çevremizde, bizimle birlikte yaşayan veya bazı haklardan bizimle birlikte yararlanan kişilerin yanlış tutum ve davranışlarını görüp de engellememek doğru değildir. Çünkü onların yanlış davranışlarının cezasını genellikle bütün toplum çekmektedir. Bu kişilerin açacağı yaralardan etkilenmemek için onlarla mücadele etmek vatandaşlık görevi sayılır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna