Her horoz kendi çöplüğünde öter anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Her horoz kendi çöplüğünde öter anlamı

Her horoz kendi çöplüğünde öter anlamı

   

Her horoz kendi çöplüğünde öter anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Her horoz kendi çöplüğünde öter

* Herkes ancak kendi çevresinde bir değer taşır, kuvvet bulur ve sözünü geçirebilir. Çünkü asıl yeri orasıdır, bağlıları çevresindedir, orada güvence altındadır, orada rahat etmektedir.

* Bir kişinin kendi malı olan yerde yada kendisinin çok sevildiği çevrede sözü daha çok geçer.

* Kişinin sözü kendi çevresinde geçer. İnsan yaşadığı çevreyi, kişilerini, imkânlarını başka yerlerden daha iyi tanır. Tanıdığı bu çevrede daha etkin olur. İşlerini daha kolay çözümler. Çevreye yabancı bir kişinin çevreden, çevrenin imkanlarından kendisi kadar yararlanamayacağı gibi, onun kadar rahat hareket edemez. Yabancı olduğumuz çevrede, o çevrenin insanları gibi rahat hareket etmeye kalktığımız taktirde, çevrede kişi, çevreden, çevrenin imkanlarından yerlisi kadar beklemediği olayların gelmemesi için, nerede nasıl davranması gerektiğini iyi bilmesi gerekir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna