Hazıra dağlar dayanmaz atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Hazıra dağlar dayanmaz atasözünün anlamı

Hazıra dağlar dayanmaz atasözünün anlamı

   

Hazıra dağlar dayanmaz atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Hazıra dağ taş (dağlar) dayanmamış (dayanmaz).

* Miras kalan veya birikimle elde edilen mal mülk, çalışılmayıp, para kazanmayıp tüketilirse dağ kadar para olsa da dayanmaz. Gün gelir tükenir. İnsanlar az da olsa sürekli gelir elde edecek yollar bulmalıdır.

* Hazırdan yemeye dağ kadar para olsa dayanmaz.Onun için insan bir yandan yerken bir yandan da kazanmalıdır.

* Hazırdan tüketmeye dağ kadar para olsada yetmez. İnsan var olan dünyalığa fazla güvenmemeli, bir yandan yerden bir yandanda çalışmaya, kazanmaya devam etmelidir. Bir işi bitirince yeni bir işe koyulmak, böylece hayat boyu sürekli üretmek gereklidir.

* Hazırdan yemeye dağ kadar para olsa da dayanmaz. Onun için bir yandan yerken, bir yandan da kazanmalıyız. Hazırda kazanılmış paramız var diye güvenip, yaşantımızı şekillendirmemeliyiz. Çünkü her şeyin tükendiği gibi gittikçe harcanan para da gün gelir tükenir. Ne kadar paramız olursa olsun yine de çalışmaktan geri kalmamalıyız. Elimizdeki para, hele kazanılmadan elde edilmiş bir para olursa, zaten hiç değeri bilinmeden harcanacağı için, umulandan kısa bir süre tükenir. Çalışmayıp, yalnızca bu parayı harcayarak yaşamaya çalışanlar, beklemedikleri bir anda başkalarına muhtaç olacak bir duruma düştüklerini görürler.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna