Horoz ölür gözü çöplükte kalır anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Horoz ölür gözü çöplükte kalır anlamı

Horoz ölür gözü çöplükte kalır anlamı

   

Horoz ölür gözü çöplükte kalır anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Horoz ölür gözü çöplükte kalır

* Yaşanılmış, erişilmiş, alışılmış bir durum veya makam yitirildikten sonra, yine o durum veya makamda gözü kalır insanın. Kişinin bu tutkusu ihtiyarlık, hatta ölüm hâlinde bile devam eder.

* Kişinin sevdiği şeye karşı olan hırsı, ölene kadar sürer yani Sevilen şeylere karşı olan tutkular ölünceye kadar sürer.
 
Yaşadığımız sürece katlandığımız bir sürü sıkıntı olur. Hep sıkıntı çekerek yaşamak asla düşünülemez. Sıkıntıların yanında bizi sevindiren, mutlu kılan olaylar ve duygularımızı okşayan sevdiğimiz şeyler de bulunur. Hatta kimi sevdiğimiz şeyler, bizim bir tutkumuz haline gelir. Her zaman onlarla birlikte olmak, onların vereceği mutlulukla yaşamak isteriz. Böylesi tutkuları ölünceye kadar sürdürürüz. Onlardan ayrı kaldığımız zamanlar, gözümüz hep onları arar durur.

* İnsan yaşlansa bile, iki özelliği genç kalır: Gelecekte yapmayı tasarladığı şeyler ve tutkuyla bağlı olduğu dünyalık değerler. İnsanın sevdiği şeye karşı olan hırsı ölünceye kadar sürer.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna