Hocanın dediğini yap yaptığını yapma atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Hocanın dediğini yap yaptığını yapma atasözünün anlamı

Hocanın dediğini yap yaptığını yapma atasözünün anlamı

   

Hocanın dediğini yap yaptığını yapma atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Hocanın (imamın) dediğini yap (söylediğini dinle), arkasından gitme (yaptığını yapma)

* Bir din görevlisinin anlattıkları dinin buyruklarıdır. Ancak insan beşerdir, şaşar. O da hatalı, kusurlu olabilir; hatta bile bile yanlış da yapabilir, söyledikleriyle yaptıkları birbiriyle çelişebilir. Bu bakımdan dikkatli ol; bu gibi yanlış yola sapmışların peşinden, onlar dinin buyruklarını anlatıyorlar diye sakın gitme.

* Doğruyu bize öğretenlerin davranışlarından değil, sözlerinden etkilenmeliyiz. Bilgili olduğu halde davranışları bozuk olan nice insanlar vardır. Bilginin davranışlara etki etmesi, onlarla paralel olması gerekirken değişik nedenlerle bazı kişilerin bu kuralın dışına çıktığı görülür. Önemli olan, sürekli olan bilgidir. Bilgili kişilerin bilgilerinden yararlanmalıyız. Onların bozuk davranışlarına bakıp bilgilerini almaktan kaçınmamalıyız. Bir tohumun ayrı topraklarda ayrı ayrı şekillerde boy verdiğini unutmayalım. Ancak söylediği, öğütlediği biçimde davranan kişilerin, her zaman değer gören kişiler oldukları da bir gerçektir.

* Din adamları bize dinin buyruklarını anlatırlar. Buna uymak gerektir. Ama birçok dinadamının davranışları, din buyruklarına aykırı olduğundan gittikleri yola gidilmemelidir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna