Haydan gelen Huya gider ne demek
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Haydan gelen Huya gider ne demek

Haydan gelen Huya gider ne demek

   

Haydan gelen Huya gider ne demek

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Haydan gelen Huya gider, Selden gelen suya gider

* Sözün gerçek anlamında “Hay” ve “Hû” Allah demektir. Yani Allah`tan gelen, yine Allah`a gider anlamındadır bu söz. Ancak halk arasında mecazî bir anlam kazanmıştır. Kolay ve emeksiz kazanılan şeyler elden kolay çıkar. Elde kalıcı olanlar, emek sarf edip alın teri dökerek kazanılan şeylerdir.

* Havadan kazanılan paralar, işe yaramayan şeyler için harcanır. Emekle, alın teriyle kazanılanılan paranın bizim için değeri büyük olur. Böyle kazanılan parayı harcarken, hep onu elde etmek için katlandığımız sıkıntıları hatırlar, ancak zorunlu şeyler için harcama yoluna gideriz. Öyle davranmamız kendimize, emeğimize, alm terimize olan saygımızdandır. Emek harcamadan kazananlar için ise durum böyle olmaz. Onlar için ellerindeki paranın hiçbir değeri olmadığı için, en olmayacak şeylere paralarını harcarlar. Böyleleri dünya malına sahip olsalar bile, yine de mutluluktan pay alamazlar. Çünkü, insanı, büyük emeklerle elde edilenlerin mutlu kıldığını, gerçek değerlerin bunlar olduğunu bilmezler.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna