Hatasız kul olmaz atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Hatasız kul olmaz atasözünün anlamı

Hatasız kul olmaz atasözünün anlamı

   

Hatasız kul olmaz atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Hatasız kul olmaz

* Hiçbir insan tam değildir. Her insan bilerek ya da bilmeyerek yanılıp yanlışlığa düşebilir, suç işleyebilir, günaha girebilir. Kusurları bakımından insanlara fazla yüklenmek doğru değildir. Önemli olan insanların hatalarını yüzüne vurmak değil, hatalarını azaltmada onlara yardımcı olmaktır.

* Yanılmayan, kusur işlemeyen insan yoktur.

* Yanılmak insana özgü bir durumdur. Allah tarafından elçi olarak seçilen peygamberler hariç, yanılmayan, kusur işlemeyen insan yoktur.

* Yanılmayan, kusur işlemeyen insan yoktur. Hiçbir insan mükemmel değildir, insandaki duygu ve düşünce, içinde bulunduğu ortama göre değişikliğe uğrayabilir. Ne kadar bilgili, görgülü olursa olsun, yeri gelince yanılmaktan, kusurlu davranmaktan kendisini alamaz. Kendimiz kusursuz olmadığımıza göre, yaptıracağımız bir iş için kusursuz birini aramamız boş bir çaba olur. Aynı şekilde bize göre olmaması gereken bir davranışta bulunanı da hoşgörmemiz gerekir. Önemli olan kişinin giderilmesi mümkün olmayan bir kusur işlememesidir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna