Güneş balçıkla sıvanmaz ın anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Güneş balçıkla sıvanmaz ın anlamı

Güneş balçıkla sıvanmaz ın anlamı

   

Güneş balçıkla sıvanmaz ın anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Güneş balçıkla sıvanmaz

* Açıkça meydana çıkmış, hemen herkesin bildiği gerçeği inkâr etmek, gizlemeye çalışmak, yalan dolanla değiştirmeye yeltenmek mümkün değildir. Buna güç yetirecek insan yoktur.

* Herkesin bildiği bir gerçek inkar edilemez, yalan yanlış sözlerle değiştirilemez, örtpas edilemez.

* Gerçekler asla gizlenemez. Gerçekleri gizlemeye kalkmak, boş bir çaba olur. Kısa bir süre için belki saklanabilir ama bu uzun sürmez. Geçen zaman saklanan gerçekleri ortaya çıkarır, onları gizlemeye kalkanların cezalarını verir. Gerçek insan gerçeklerden kaçmayan, onları her yerde açıklamaktan sakınmayan insandır. Çünkü gerçek, bir ışığa benzer. Işıksız yaşanamayacağı gibi, gerçeklerden uzak olarak insanların yaşaması da düşünülemez. Gerçeklerin acı olduğu doğrudur. Acı bile olsa gizlememeliyiz. Zamanında söylenirlerse, açacakları yaralar da daha kısa bir sürede kapanmış olur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna