Gözden ırak olan gönülden de ırak olur atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Gözden ırak olan gönülden de ırak olur atasözünün anlamı

Gözden ırak olan gönülden de ırak olur atasözünün anlamı

   

Gözden ırak olan gönülden de ırak olur atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Gözden ırak olan gönülden de ırak olur

* Ayrı düşenlerin arasındaki sevgi de zamanla azalır. Çünkü insan, sevdiği kimseyle sıkça görüşüp sevgisini ve muhabbetini tazeleme imkânı bulamaz. Dolayısıyla ilgi bağı kopar, yavaş yavaş da o kimseyi unutur.

* Sevgi ve dostlukların devam edebilmesi, insanların birbirleriyle sürekli karşılaşmalarına ve ilişki içinde olmalarına bağlıdır. İnsan, çevresindeki arkadaşlarını sık sık arar. Ama uzaktaki arkadaşını o kadar sık arayamadığından yavaş yavaş unutur.

* Uzun süren ayrılıklar, sevgileri azaltır. Sevgilerin sürekliliğini sağlamak için arada bir beslenmeleri gerekir. En etkili besin de kısa süren ayrılıklardır. Ayrılıklarda unutulmaya yüz tutan sevgi bağları yeniden güçlenir. Yapılan fedakârlıklar, iyilikler hatırlanır. Ancak uzun süren ayrılıklarda, özlemler, büyür, giderilmeleri büyüyen özlemler de zamanla körelmeye, aradaki sevgileri azaltmaya başlar. Sevgileri azaltmamak için, ayrılıkları uzun tutmamalıyız.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna