Görünen köy kılavuz istemez atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Görünen köy kılavuz istemez atasözünün anlamı

Görünen köy kılavuz istemez atasözünün anlamı

   

Görünen köy kılavuz istemez atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Görünen köy kılavuz istemez

* Apaçık ortaya çıkan belli gerçekler karşısında duraksamak, ayrıca bir açıklama yapmaya kalkışmak yersizdir.

* Ortada apaçık duran bir gerçeği açıklamak gerekmez. Erdem sahibi insanların hiçbir şekilde yardım istemeden ve öğüt dinlemeden sonuçları görmesi bu yüzdendir. Sonucunu herkesin gördüğü olayların gidişatının akıllı kişiler bu şekilde değiştirebilir ve kendisi için daha yararlı bir hale sokabilir.

* Ortada duran gerçekler için kanıt aramaya gerek olmaz. Gerçekler asla gizli kalamaz. Her ne kadar gizlenmeye çalışılsalar bile er geç ortaya çıkar veya çıkarılırlar. Gizli olan gerçekleri ortaya çıkarmak herkesin görevi olmalıdır. Bunun için gerekli her şeyi yapmalı, başkalarının yardımı gerekse bile alınmalıdır. Ancak, bilinen bir gerçek varsa onu gizlemek gereksiz olduğu gibi, böyle bir gerçek için başkalarının yardımını istemek de anlamsızdır. Ortaya çıkarılan bir gerçek için başkaları bizden kanıt isteyebilir. Ancak herkesin de bildiği bir gerçeğe kanıt istemek gereksizdir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna