Gönülsüz yenen aş ya karın ağrıtır ya baş ne demek
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Gönülsüz yenen aş ya karın ağrıtır ya baş ne demek

Gönülsüz yenen aş ya karın ağrıtır ya baş ne demek

   

Gönülsüz yenen aş ya karın ağrıtır ya baş ne demek

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Gönülsüz yenen aş ya karın ağrıtır ya baş

* İstenmeden, zorla yenen yemek insana nasıl dokunup zarar verirse (sindirim sistemini bozma, bulantı ve kusma yapma), zorla ve istenmeden yapılan iş de benzer bir şekilde kötü ve hayırsız bir sonuç verir.

* İsteksiz yenilen yemek, nasıl insana dokunursa, istenmeyerek yapılan iş de öylece kötü sonuç verir.

* İnsan bir işe gönlünü vermez, onu severek yapmaz ise bu işten hayır gelmez. İsteksiz yenilen yemek nasıl insana dokunursa, istenmeyerek yapılan işte öylece kötü sonuç verir.

* İstenmeden yapılan iş, kötü sonuçlar doğurur. Yapacağımız işleri yapmadan önce iyi ve kötü yönleriyle değerlendirmeli, düşüncemize uygun görüyorsak, yapmalıyız. Yapılması için karar verdiğimiz işler, gönüllü, istekli yapılan işlerdir. Öyle işlerin yaratacağı iyi veya kötü sonuçlarını önceden kabullenmiş oluruz. Olumsuz sonuç verse bile sineye çekmek zorundayız. Fakat, iyice düşündükten sonra, yapılmamasına karar verdiğimiz bir işi başkalarının etkisinde kalarak yaparsak, kendimizi kötü sonuçların acılarından kurtaramayız. Bu acılar da istemeden yapılan işin acıları olduğu için, onlara katlanmak çok zorumuza gider.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna