Gönül ferman dinlemez atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Gönül ferman dinlemez atasözünün anlamı

Gönül ferman dinlemez atasözünün anlamı

   

Gönül ferman dinlemez atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Gönül ferman dinlemez

* Ne denli engel, ne denli yasak konursa konsun gönül sevdiğinden asla vazgeçmez. Çünkü insanın gönlüne söz geçirmesi oldukça zordur.

* İnsanlar emirle sevip, emirle nefret etmezler. Sevgi bir coşku selidir, yatağında istediği gibi akar. En yüksek yerden yasak emride gelse gönül sevdiğinden vazgeçmez.

* Hiçbir güç, gönlü sevdiğinden vazgeçiremez. Sevgi büyük bir güçtür. Seveni sevdiğinden ayırmak için kimsenin gücü yetmez. Baskı ile kişiyi sevdiğinden ayırmaya çalışmak boşunadır. Böylesine güçlü bir duyguyu olduğu gibi kabullenmek, sevenleri saygı ile karşılamak gerekir. Çünkü en güzel şeyler sevgi tohumuyla boy vermişlerdir. Sevgi yaşamın ana kaynağıdır. Kişileri sevgiden yoksun bırakmak demek, onları insanlıklarından uzaklaştırmak demektir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna