Gidip de gelmemek gelip de görmemek var anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Gidip de gelmemek gelip de görmemek var anlamı

Gidip de gelmemek gelip de görmemek var anlamı

   

Gidip de gelmemek gelip de görmemek var anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Gidip De Gelmemek Var Gelip De Görmemek Var

* Bulunduğu yerden uzaklara gidecek kimsenin geri dönmemesi, döndüğünde de bıraktıklarını bulamaması mümkündür. Bu sebeple yola çıkacak kişi bunu düşünmeli ve yakınları ile helâllaşmalıdır.

* Uzak bir yere giden kimse, ayrıldığı yere bir daha dönmeyebilir; belki de orada ölür.Dönebilirse, ayrılırken bıraktığı yakınlarını bulmayabilir; onlar da ölmüş olabilirler. O haldevedalaşırken bunu hatırlamak ve helalleşmek gerektir.

* Uzak bir yere gitmek zorunda kalırsak, dönmemeyi de göz önünde bulundurarak hareket etmeliyiz. Yaşam koşulları kişiyi, istemezse bile zaman zaman bulunduğu yerden, dost ve yakınlarından ayrılıp, başka bir yere gitmeye, orada uzun bir süre kalmaya zorlayabilir. Yerinden, yurdundan böyle bir nedenle ayrılmak durumunda kalan kişi, her şeyi göze almalı, yapacaklarını hiç dönmeyecekmiş gibi düşünüp yapmalıdır. İşlerini ona keni yapmalı, zihnini kurcalayacak bütün sorunlarını çözümlemelidir. Ayrılığı süresince birçok durumun değişebileceğini de baştan kabul etmeli, kendisini her şeye hazırlamalıdır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna