Gerçek dost kötü günde belli olur anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Gerçek dost kötü günde belli olur anlamı

Gerçek dost kötü günde belli olur anlamı

   

Gerçek dost kötü günde belli olur anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Gerçek dost kötü günde belli olur

* Bir insan maddi ve manevi olarak iyi durumdayken, sıkıntıdan uzak mutluyken çevresinde çok dostu olur. Ancak gerçek dostları sıkıntılı ve zor günlerinde yanında olanlardır.

* Gerçek dostlar ancak üzüntülü, sıkıntılı günlerde insanı yalnız bırakmamakla belli olur." anlamında bir söz.

* Sevinçli, mutlu günlerinde bir kişiyle dostluk ilişkisi kuranlar çok olur. Çünkü mutluluğa katılmak hoş birşeydir. Sevincin ödenecek bir bedeli yoktur. Kara gününde bir kişi ile dost kalmak ise, üzüntüyü paylaşmayı, onu gidermek için bir takım özverilerde bulunmayı gerektirir. İşte buna katlanan, gerçekten dost olduğunu gösterir.

* Gerçek dostlar, kişinin karşılaştığı kötü bir durumda kendini gösterir. İnsan iyi bir durumda olduğunda, sevincini, mutluluğunu herkes paylaşmak ister. Herkes dost görünür, yüze güler. Gerçek dost ile sahte dostlar birbirine karışır. Çünkü böyle günlerde onlardan beklenen bir şey olmaz. Oysa gerçek dost fedakârlıkta bulunandır. Dostunun acısını da paylaşan, onu kötü durumdan kurtarmak için elinden geleni yapandır. Öyle olunca da, gerçek dostlarımızı ancak kötü bir duruma düştüğümüzde görmemiz tanımamız mümkün olur. Bu nedenle kişinin dostluğunu bize yaptığı fedakârlıklara göre değerlendirmeliyiz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna