Gelini ata bindirmişler ya nasip demiş anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Gelini ata bindirmişler ya nasip demiş anlamı

Gelini ata bindirmişler ya nasip demiş anlamı

   

Gelini ata bindirmişler ya nasip demiş anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Gelini ata bindirmişler ya nasip demiş

* Kesin sonuç alınmadan, hiçbir işe oldu bitti gözüyle bakılmamalıdır. Her an umulmadık engeller işin gerçekleşmesini engelleyebilir.

* Kesin sonuç alınmadan hiçbir işe oldu bitti gözüyle bakılmamalıdır. Amaçlarımızın gerçekleşmesi için bütün durumlar hazır gibi görünse de kesin amaca ulaşmadan, amaca ulaştık dememeliyiz. Çünkü umulmadık engeller karşımıza çıkabilir. Bizi amaca ulaşmaktan alıkoyabilir. Koca evine gitmek üzere ata binmiş gelinin, eve varana kadar başına çok şeyler gelebileceğini, onu eve ulaştırmayacak engellerle karşılaşabileceğini hesapladığı gibi, bizler de kesin sonuç almadan işlerimizi oldu bitti diye düşünmemeliyiz. Yoksa beklenmedik durumlar nedeniyle gerçekleşmediğinde zor durumlarda kalabiliriz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna