Felek kimine kavun yedirir kimine kelek anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Felek kimine kavun yedirir kimine kelek anlamı

Felek kimine kavun yedirir kimine kelek anlamı

   

Felek kimine kavun yedirir kimine kelek anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Felek kimine kavun yedirir kimine kelek

* Aynı toplumda şanslı ve şanssız kişilerin bir arada bulunmaları doğaldır. Bu dünyada kimi kişiler mutlu bir yaşantı içindedirler. Kimi kişiler ise talihsizdirler; ne denli çabalasalar istediklerini elde edemezler.
 
İnsanlar hayatta hiçbir zaman aynı seviyede ve aynı durumda olamaz; kimi mutludur kimi mutsuz, kimi zengindir kimi yoksul.

* Dünya nimetlerinden herkes farklı farklı pay alır. Dünya nimetlerinden herkesin yaptığı çalışmaya göre pay alması gerekir. Fazla pay kişinin zengin ve rahat yaşamasına, az pay da yoksul ve ihtiyaçların karşılanmaması nedeniyle mutsuz olmasına yol açar. Ancak kimileri bir başkasıyla aynı hatta daha çok çaba harcadığı, daha çok çalıştığı halde, benzerlerinden daha az pay alır. Elde olmayan sonuçlar olduğu için talih diye adlandırılır. Benzerlerinden daha talihsiz kabul edilir. Oysa sözü edilen pay, yalnız yapılan çalışmaya göre alınmayabilir, insanın karşısma çıkan fırsatlar ve yaşanan çevrenin sunduğu imkanlar da bu payın oluşmasında etkili olur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna