Fazla mal göz çıkarmaz anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Fazla mal göz çıkarmaz anlamı

Fazla mal göz çıkarmaz anlamı

   

Fazla mal göz çıkarmaz anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Fazla mal göz çıkarmaz

* O an için ihtiyaç duyulmayan mal, ne kadar ve ne türden olursa olsun elden çıkarılmamalıdır. Hiç umulmadık bir günde ona gerek duyulabilir. Ayrıca malın çok olmasının kimseye bir zararı da yoktur.

* Fazla mal kişiye zarar vermez. Bundan dolayı elden çıkarılmamalıdır. Şimdi gereksemeninüstünde görülen malın ileride fazla olmadığı anlaşılabilir.

* Fazla mal insana zarar vermez. Bundan dolayı gereksiz yere elden çıkarılmamalıdır. Şimdi ihtiyacın üstünde görülen malın ileride fazla olmadığı anlaşılabilir.

* Fazla malın kişiye zararı yoktur. Mal bir değerdir. Daha iyi yaşamak için doğacak ihtiyaçlarımızı giderir. İhtiyaçlar da çeşit çeşittir. Anlık ihtiyaçlar olabileceği gibi, zamanla duyulan ihtiyaçlar da olabilir. İçinde bulunduğumuz durumda ihtiyacımız olmayıp bize fazla gelen malları elden çıkarmamalı. Başka bir zamanda onlara ihtiyaç duyabileceğimizi unutmamalıyız. Ancak ilerde de ihtiyacımızın olmayacağına inandığımız mallarımız varsa, onları elde tutmanın bir anlamı kalmaz, bizim için bir yük sayılır. Onları elden çıkarabiliriz. Bunun yanında fazla mal zararlı değildir deyip de ihtiyaç duymayacağımız malları elde etmek için çalışmak da yararsızdır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna