Evli evinde köylü köyünde gerek atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Evli evinde köylü köyünde gerek atasözünün anlamı

Evli evinde köylü köyünde gerek atasözünün anlamı

   

Evli evinde köylü köyünde gerek atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Evli evinde köylü köyünde gerek

* Yaşanan sosyal hayat bir düzeni kurarken, kişilere de toplumda uygun bir yer, bir iş göstermiştir. Dolayısıyla herkes buna uymalı; hem kendinin, hem de toplumun rahatını ve düzenini bu şekilde sağlamayı görev bilmelidir. Aksine bir hareket huzursuzluğa ve kargaşalığa yol açar.

* Herkes kendi yerinde ve işinin başında bulunmalıdır. Toplumun düzeni de, kendisinin rahatlığı da bunu gerektirir.

* İnsan kendini ve konumunu iyi bilmelidir. Herkes kendi yerinde ve işinin başında bulunmalıdır. Toplum düzeni de, kendisinin rahatlığı da bunu gerektirir.

* Toplumun düzeni ve kişinin huzuru için herkesin kendi yerinde bulunması gerekir. Kişi gerçek huzuru ancak kendi evinde bulur. Başkasının evinde veya evinin dışında bir yerde mutlu olması düşünülemez. Zaten kişi bu anlayıştan hareket ederek bir ev bark kurar. Toplumun huzuru da ancak böyle sağlanır. Herkesin kendi evinde, kendi işinin başında olması karşısında, toplumda huzurunun bozulması için bir neden kalmaz. Evli evine gitse, evdekilerle bir huzursuzluk olmayacağı gibi, köylünün de kendi işinin başında, her şeyden haberdar olarak yaşamını sürdürmesiyle ancak huzuru sağlanabilir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna