Evdeki hesap çarşıya uymaz atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Evdeki hesap çarşıya uymaz atasözünün anlamı

Evdeki hesap çarşıya uymaz atasözünün anlamı

   

Evdeki hesap çarşıya uymaz atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Evdeki hesap çarşıya uymaz atasözü anlamı

* Planlanan durumlar ile ulaşılan sonuç, her zaman aynı olmayabilir. Anlamında bir söz.

* İnsan birşeye karar verirken biraz ön yargılarından, birazda bilgi ve deneyimlerinden istifade eder. Oysa hayat dinamiktir, şartlar heran değişebilir. Bundan dolayı yapacağımız iş için hazırladığımız tasarı, uygulamada düşündüğümüz gibi gerçekleştirilemez.

* Yapacağımız işler, uygulamada, tasarladığımız gibi olmaz. Bir işi yapmadan mutlaka onunla ilgili bazı tasarılar yaparız. Tasarılarımızın düşüncemize göre sağlam olması üzerine işi yapmaya koyuluruz. Ancak çoğu zaman işlerimiz tasarladığımız gibi gerçekleşmez. Bunun tek nedeni tasarının sağlam temeller üzerine kurulmamasıdır. Oysa bir işi planlarken hiçbir etki altında kalmadan, uygulamada karşımıza çıkabilecek en küçük engeli de hesaba katar, ona göre tasarlarsak, tasarımızın gerçekleşmemesi için hiçbir neden kalmaz. Ama küçük ayrıntıları önemsemeden hareket edecek olursak, küçümsediğimiz bir ayrıntı, tasarılarımızın boşa çıkmasına yol açar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna