Ev alma komşu al anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Ev alma komşu al anlamı

Ev alma komşu al anlamı

   

Ev alma komşu al anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Ev alma komşu al

* İnsanlar bir arada yaşarlar. Dolayısıyla yakınlarında oturan komşularının ilişkiler açısından önemi büyüktür. Kötü komşular ile yan yana yaşamak oldukça zordur. Kavgalara, gürültülere ve anlaşmazlıklara yol açar. Bu bakımdan, ev almadan önce, komşuların nasıl insanlar olduklarını öğrenmek, incelemek her zaman yarar sağlayacaktır.

* Ev alacak kimse için komşular evden daha önemlidir. Komşular kötü ise, en güzel bir evde bile rahat oturulamaz.

* Bir mülk edinirken, özellikle ev alırken önce komşularına bakılmalıdır: Çevrede oturanlar iyi insanlarsa, ne ala. Komşuları iyi olan bir evde rahat oturulabilir, mutlu bir ömür sürülebilir. Bundan dolayı ev alacak kimse için komşular evden daha önemlidir. Komşular kötü işe en güzel evde bile rahat oturulamaz.

* Komşuların niteliği evden daha önemlidir. İnsanın mutlu bir yaşam sürmesi, kendi çabalarına bağlı olduğu kadar, birlikte yaşadığı kişilerin niteliklerine de bağlıdır. Huzur, kişiler arasındaki ilişkilerin sağlıklı olmasıyla sağlanır. Kişinin huzuru yoksa en lüks evde yaşamak bile ona zindandakinden farksız gelir. Her an yüz yüze geldiğimiz kişilerle uyumlu bir ilişkimizin olması, mutlu olmamız için şarttır. Yakın komşularımız ile yardımlaşmak, görüşmek bir zorunluluktur. Her an birbirimize ihtiyaç duyabiliriz. Komşularımız iyi olursa evimiz varsın kötü olsun. Çünkü huzurlu oluruz.
 
Ama evimiz iyi olduğu halde, komşularımız kötü ise sürekli tedirgin olur, asla mutlu olamayız

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna