Etle tırnak arasına girilmez atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Etle tırnak arasına girilmez atasözünün anlamı

Etle tırnak arasına girilmez atasözünün anlamı

   

Etle tırnak arasına girilmez atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Etle tırnak arasına girilmez anlamı

* Ortaya çıkan aile anlaşmazlıklarında bir yanı tutmak doğru değildir. Karı-koca, ana-baba ile evlâtlar birbirine çok yakın insanlardır. Bunlar kimi zaman birbirlerine darılıp küsebilirler, ancak bu durum gelip geçicidir. Bunu fırsat bilip onların aralarını açmaya çalışmak yanlış, yanlış olduğu kadar da faydasız bir davranıştır.

* Aile için kırgınlıklara ve dargınlıklara karışılmamalıdır. Ana baba ile çocuklar ve yakın hısımlar bazen birbirlerine darılırlar, ancak çok sürmez barışırlar. Dışarıdan bir kimsenin barıştırmak için aralarına girmesi doğru değildir. / Ana baba ile çocuklar ve yakın hısımlarını aralarını açmaya çalışmak boş bir gayrettir.

* Yakınların arasında olan olaylara karışmamalı. Ana, baba, çocuklar ve yakın akrabalar arasında zaman zaman kırgınlıklar, dargınlıklar olur. Bu sürtüşmeler uzun sürmez. Çünkü onlar birbirlerine sürekli ihtiyaç duydukları için kısa bir süre içinde barışmak zorundadırlar. Onların bu dargınlıkları sırasmda aralarını bulmaya çalışmak veya onların bu durumundan çıkar sağlamaya çalışmak boş bir çaba olur. Hatta araya girenin zararına durumların doğmasına bile neden olur. Et ile tırnak nasıl birbirinden ayrılamazsa, onların da birbirinden ayrılamayacağını önceden bilip buna göre hareket etmeliyiz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna