Eşeğe altın semer vursalar eşek yine eşektir ne demek
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Eşeğe altın semer vursalar eşek yine eşektir ne demek

Eşeğe altın semer vursalar eşek yine eşektir ne demek

   

Eşeğe altın semer vursalar eşek yine eşektir ne demek

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Eşeğe altın semer vursalar eşek yine eşektir

* Hiçbir yeteneği, bilgisi olmayan, kavrayıştan ve faziletten yoksun kimse, hangi mevkiye geçerse geçsin, ne kadar yetki ve mal sahibi olursa olsun değerli ve saygın kılınamaz. Kısa zaman içinde gerçek kişiliğini, bayağı ve kötü olduğunu tavır ve davranışlarıyla belli eden bu gibi kimselerin aslını kimi unsurlarla değiştirmek mümkün değildir.

* İnsanlık değerinden yoksun kişi, kılık kıyafetle, ünvan ve sandalye ile değer kazanmaz. Oyine bayağı ve düşüktür.

* Kişinin değeri, ancak insanlık erdemleri ile artar. Düşük karakterli bir kimse, göz kamaştırıcı bir dünyalığa kavuşsa bile, yinede aşağılık kalır. İnsanlık değerinden yoksun kişi, kılık kıyafetle, ünvan ve sandalye ile değer kazanmaz. O yine bayağı ve düşüktür.

* Kılık kıyafet insana kişilik kazandırmaz. Kişiye değer biçtiren, onun davranışları ve düşünceleridir. Tutum ve davranışları ile insana değer verilir. Kötü tutum ve davranışlarıyla herkesin nefretini kazanan birinin kılık kıyafetle kendine değer verdirmeye kalkması boşunadır. Öyleleri ancak kendilerini yeterince tanımayanları kısa bir süre için kandırabilirler. Zamanla gerçek kişilikleri ortaya çıkar ve nasıl bir yapıda oldukları anlaşılır. İnsanların kılık ve kıyafetinin güzelliğine, değerliliğine değil, davranışlarının ve düşüncelerinin güzelliğine bakarak hükmümüzü vermeliyiz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna