Elin ağzı torba değil ki büzesin atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Elin ağzı torba değil ki büzesin atasözünün anlamı

Elin ağzı torba değil ki büzesin atasözünün anlamı

   

Elin ağzı torba değil ki büzesin atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Elin ağzı torba değil ki (çekip) büzesin

* Önemli bir olay olup dedikoduya elverişli bir durum ortaya çıktığında, halk bunu çeşitli yorumlarla, ilave yalanlarla genişletir. Alabildiğine dedikodu yapar ve bu yayılır. Kimsenin ağzını tutamazsınız. İşin içinde gıybet varsa islam dinine göre çok büyük günahtır.

* Dedikoduya elverişli bir durum ortaya çıkmayagörsün: Halk bunu çeşitli yorumlarla genişletir. Alabildiğine dedikodu yapar. Kimsenin ağzını tutamazsınız.

* Bir dedikodu ortamı doğunca herkes ağzına geleni söyler. Dedikodu insanların vazgeçmediği bir huydur. Kendilerinden iyiyi, güzeli, zengini, güçlüyü gerekli gereksiz eleştirmekten zevk alır. Bu nedenle biz kendi yaptıklarımızın doğruluğuna inandıktan sonra başkalarının hakkımızda söyleyeceklerine aldırış etmemeliyi. Bunun yanında elimizden geldiğince başkalarının hakkımızda dedikodu yapmalarına yol açacak durumları da yaratmamalıyız. Yoksa başkalarının küçük bir duruma, önemsiz bir konuya kendilerinden de çokça katarak hakkımızda konuşmalarının önüne geçemeyiz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna