Elçiye zeval olmaz ne demek
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Elçiye zeval olmaz ne demek

Elçiye zeval olmaz ne demek

   

Elçiye zeval olmaz ne demek

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Elçiye zeval olmaz

* İki taraf arasında uzlaşma sağlanması, bir işin bitirilmesi için birinin yanına söz götürmekle görevli kimse, götürdüğü sözler ne kadar kötü de olsa, bu sözlerden sorumlu tutulamaz. Çünkü o sözleri söyleyen değil sadece iletendir. Bu bakımdan cezalandırılamaz.

* Bir kimsenin sözünü başka bir kimseye iletmekle görevli kişi, bu sözlerden sorumlu değildir.Sözler kırıcı ise bunda aracının bir suçu yoktur. Onu cezalandırmak gibi bir davranışta bulunulmamalıdır.

* Haber iletmekle görevli kişileri, verdikleri haberden ötürü cezalandırmak doğru değildir. Haberleşmenin kişilerle sağlandığı zamanlarda, haberi iletmekle görevli elçiler olurdu. îster yazılı ister sözlü haberleri olduğu gibi iletmek temel görevleriydi, iletilen haber kötü olduğunda, bazen elçiler de öldürülür, çeşitli işkencelere tabi tutulurdu. Zamanımızda ilerleyen teknoloji ile birlikte, elçi ile haber ulaştırmak yok denecek kadar azalmıştır. Yalnız devletler arasmdaki ilişkileri yürüten elçiler kalmıştır ki onların da haklan güvence altına alınmıştır. Toplum içinde arada sırada bu yola başvurulur. Öyle durumlarda haber getiren suç-lanmamalı, onun da bir görev yaptığı unutulmamalıdır,

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna