El yumruğu yemeyen kendi yumruğunu balyoz sanır anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » El yumruğu yemeyen kendi yumruğunu balyoz sanır anlamı

El yumruğu yemeyen kendi yumruğunu balyoz sanır anlamı

   

El yumruğu yemeyen kendi yumruğunu balyoz sanır anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

El yumruğu yemeyen kendi yumruğunu balyoz sanır

* Her insanın kendine özgü özellikleri vardır ve insan iyi yanlarını düşünerek mutlu olur. Fakat kuvvet, zeka, hareket, müzik vb. konularda başka kişilerin bizden daha üstün ve başarılı olabileceğini unutmamalıyız.

* Başkasının gücü karşısında boyun eğmek zorunda kalacağını anlayamamış olan kimse, kendigücünün herkese boyun eğdireceğini sanır.

* Bencil ve kendini beğenen kişiler, herşeyi bildiklerini zannederler. Bu varsayımlar onların insanlar tarafından itici bulunmasına neden olur. Aklı selim insanlar ise her konuda kendilerinden daha üstün insanlar olduğunu bilirler, çok iyi bildikleri konuları dahi abartarak kendilerine maletmezler. Her konuda kendini yetiştirmiş çok yetenekli insanlar olduğu bilinmeli, hiçbir zaman kendini beğenmişlik yapılmamalıdır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna